Çamaşır Makinesi Alırken Tavsiyeler

Çamaşır Makinesi Alırken Tavsiyeler

ÇAMAŞIR MAKİNASI ALACAKSANIZ BU TAVSİYELERİ MUTLAKA OKUYUNUZ

Herkes satın alacağı ürünün piyasadaki en iyi ürün olmasını,kendisine en yüksek faydayı sağlamasını,garanti süresinden çok daha uzun bir zaman sağlıklı çalışmasını, güzel görünmesini ve bütçesine uygun olmasını ister.

Doğru ürünü almak için önce ihtiyaçları doğru belirlemek gerekir. Bunu sağlamak için aşağıdaki uyarı ve tavsiyelerimizin işinize yarayacağını umuyoruz:Çamaşır Makinesi Alırken Tavsiyeler

1- Çamaşır makinasının tipine ve rengine karar verin

Solo  : Herkesçe bilinen klasik çamaşır makinasıdır. Banyoda,mutfakta veya tesisatı uygun olan başka bir bölümde konumlandırılarak kullanılabilir.

Ankastre : Banyoda ya da mutfakta mobilyanın içine gömülerek kullanılır.

Kurutmalı : Hem yıkar hem de kurutur.Klasik makina gibi konumlandırılabilir.

Ankastre kurutmalı : Banyo ya da mutfak mobilyasının içine gömülerek kullanılır.

Öncelikle çamaşır makinasını evinizde nereye koyacaksanız ona göre bir tip seçmelisiniz. Günümüzde çamaşır makinalarının ebatları standart olmakla birlikte yine de makinanın konulacağı yerin ölçülerini bir yere not alıp makine alacağınız zaman yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Zamanımızda ”Beyaz Eşya ” klasik bir deyim oldu. Artık her renk çamaşır makinası bulmak mümkün. Renk kadar makinanın dış kaplama malzemesinin seçimi (kaplama sac-inox) dayanıklılık ömrü açısından önemlidir.

Inox gerçek paslanmaz çeliktir ve paslanmaya, aşınmaya, yıpranmaya dayanıklı bir maddedir.

2- Kapasitesine ve devir hızına karar verin

Kapasite , bir makinanın tek seferde yıkayabileceği kuru çamaşırların KG cinsinden ağırlığını ifade etmektedir. Ailenizin üye sayısına veya ne sıklıkla çamaşır yıkadığınıza göre buna karar vermelisiniz.

Sık sık ve az çamaşır yıkıyorsanız 5-7 kg kapasiteli, çocuklu aileler veya daha geniş aralıklarla çamaşır yıkayanlar için 8-9 kg kapasiteli  ve tek seferde çok miktarda ya da yorgan,battaniye gibi büyük hacimli ürünleri makinada yıkamak isteyenler için 10-12 kg kapasiteli makinalar tercih edilebilir.

Devir, çamaşır makinası tamburunun  bir dakikada en fazla kaç defa dönebileceğini gösterir. Makinanın devir sayısı yükseldikçe çamaşırlar o kadar kuru çıkacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise çamaşırların cinsine göre ayarlanabilen devir seçme özelliğinin var olmasıdır. ( 600-800-1000-1200-1400-1600 ) Bu özellik çamaşırlarınızın kullanım  ömrünü uzatabileceği için çok önemlidir.

3-  Su ve Enerji Tüketimini kontrol edin

Burada karar verirken ürünün enerji etiketini inceleyebilirsiniz. Etiketteki D harfi yüksek enerji tüketimini gösterirken A harfi daha az tüketimi işaret eder. A harfinin yanındaki + işareti arttıkça enerji tüketiminin azalmasını ifade etmektedir.

Enerji verimliliği yüksek ve su tüketimi az makineleri tercih ederek hem cebinizi hem de doğayı koruyabilirisiniz.

4- Yıkama ve Sıkma Anındaki Ses Seviyesini Değerlendirin

Dilediğiniz zamanda makinanızı çalıştırmak ve bu esnada  çevrenizin çıkacak gürültüden rahatsız olmamasını istiyorsanız bu maddeye çok dikkat etmelisiniz. Enerji etiketinde yıkama ve sıkma konumundaki ses seviyeleri desibel cinsinden gösterilir ve  birbirinden farklıdır. Desibel normal bir insan kulağının duyabildiği en küçük ses şiddetidir. Desibel değeri düştükçe daha sessiz olacak anlamına gelir. Bazı örnekler;

Fısıltı sesi 30 dB

Konuşma sesi 40-60 dB

Bağırma sesi 80-90 dB

Uçağın kalkışı 120-140 dB ..

Makinalar özellikle sıkma konumunda daha gürültülü çalışırlar. Yıkama ve sıkma konumunda düşük desibel tercih edilmelidir.

5-Program ve Teknolojik Özelliklerini Kontrol Edin

Günümüzün makinalarında neredeyse her türlü giysi ve büyük hacimli yıkanabilir eşyalar için ayrı yıkama,kurutma,kırışıklık giderme ve benzerlerini yapabilecek programlar mevcuttur. ( Yorgan-perde-gömlek-yünlü-hassas-sentetik-pamuklu-hijyen-az kirli-orta ve çok kirli-hızlı yıkama..)

Yukarıda saydığımız ve sayamadığımız programlardan nelere ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorsanız alacağınız makinada olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Çamaşır yıkarken doğru programı seçmeniz size zaman,enerji ve su sarfiyatında tasarruf sağlayacaktır. Örneğin perde,gömlek gibi çamaşırları yıkarken kırışıklık azaltma seçeneği olan bir program size ütü için kolaylık sağlayabilir.

Yıkanacak çamaşırların türü ve miktarına makinenin karar vereceği otomatik programların olduğu makinalar kullanıcılarına kolaylık sağlar. Bu sayede siz deterjanı,yumuşatıcıyı ilgili yerelere koyduktan sonra, makina içindeki çamaşıra göre ne kadar kullanacağını kendisi ayarlar.

Ayrıca ailenizin durumuna göre  (örneğin küçük çocuğa sahip aileler  hijyen yıkama seçeneği ve çocuk kilidine sahip  makineleri ) tercih edebilirler.

Bazı makinaları internetin olduğu her yerde uzaktan kontrol edebilirsiniz.

6- Kazan Türüne karar verin:

Eğer çok sık çamaşır yıkıyorsanız paslanmaz çelik kazanı tercih etmelisiniz. Ancak bu türe sahip çok fazla marka kalmadı maalesef. Kazanların özellikleri, çamaşırların kullanım ömrünü azaltabilir. Ayrıca bazı kazan türleri koku yapabilmektedir. Markaya  karar vermeden önce konuyu araştırmanızı öneriyoruz.

7- Servis ve Garanti Konusunu inceleyin: 

Epeyce bir bedel ödeyip uzun bir süre kullanmayı amaçlayarak satın alacağınız ürünün kullanacağınız mekana getirildikten sonra kurulumu aşamasında servisi ile tanışacaksınız. Ürünü satın aldıktan sonra uzunca bir süre kurulumu için servis bekleyenlerden olmak istemiyorsanız alacağınız markanın yaygın ve ulaşılabilir servis ağı olmasına dikkat etmelisiniz. Uzun ömürlü her elektrikli eşya zaman içinde arızalanabilir ve bu arızanın tamirinin uzun sürmesi sizi zor durumda bırakabilir.

Aldığınız makinanın ambalajını yetkili servis gelmeden açmayınız. Kuruluma ya da tamirata çağırdığınız servisin gerçek yetkili servis olduğundan emin olmak için gereken kontrolleri yapınız.

Satın aldığınız ürünün fişini ya da faturasını mutlaka saklayınız. Garanti belgesi yerine geçen bu satınalma belgelerini bir klasörde saklamanızı ihtiyaç olduğunda kolayca bulabilmeniz açısından öneriyoruz.

Her uzun ömürlü elektrikli ürünün en az 2 yıl garantili olması yasal zorunluluktur. Daha uzun garanti veren markaları tercih edebilirsiniz. Makina motoru için 10 yıl garanti veren markalar bile var. Ayrıca bir miktar extra ücret karşılığında genel  garanti süresini uzatan satıcılar da var.

8- Fiyat Araştırması Yapın:

Bize göre en önemli madde bu :)) Pİyasada benzer özellikte ama farklı fiyatlarda birçok makina var. Birçok sitede çeşitli karşılaştırma programları var, bunları kullanarak beğendiğiniz ürünleri karşılaştırabilir ve size en uygun ürünü seçmeye çalışabilirsiniz. Aklınıza takılan konuları ya da özellikleri  bir yere not alarak daha sonra ürünü görebileceğiniz bir satıcıda ödeme seçeneklerini de değerlendirerek son kararı vermenizi tavsiye ederiz.

İşinize yarayacak bir yazı hazırladığımızı umuyoruz. Sizlerin eleştiri ve önerilerinizi bekliyoruz.

Wordpress Tema indir
SERVİS CAGIRMAK ICIN TIKLAYIN