Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir

Çamaşır makinenizde biriken kirler zamanla kötü koku yayar, kalitesini bozar ve performansını düşürür. Kıyafetlerinizi tertemiz yapmasını beklediğiniz çamaşır makinesı nasıl temizlenir, çamaşır makinesinden gelen kötü kokulardan nasıl kurtulunur ve makinenizin performansı nasıl artar yazımızın devamını okuyarak öğrenin!

Kötü Kokan Çamaşır Makinesiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Düzenli olarak kirli çamaşırlarınızı temizleyen emektar çamaşır makineleri çok iş yapar, zamanla yıpranır ve bir süre sonra makinenizde küf kokusu kaçınılmaz hale gelir. Çamaşır makineniz kötü kokuyorsa telaşlanmayın! Birkaç doğru adımla çamaşır makinenizi kolayca temizleyebilir ve yeniden ferah kokan çamaşırlara sahip olabilirsiniz.

  • Filtreyi temizleyin: Çamaşır makinenizden hoş olmayan kokular yükseliyorsa su düzgün çekilmiyor olabilir. Öncelikli olarak makinenin filtresini çıkarın ve deterjanlı sıcak suyla iyice temizleyin. Çamaşır makinenizin filtresini temizlemek, makinenizi tıkayarak deterjan ve parçacık geçişine engel olan pamukçuk ve ipliklerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
  • Deterjan bölmesini yıkayın: Sıcak su ve nemli bir bez kullanarak makinenizin deterjan bölmesine yapışan artıkları temizleyin. Ulaşılması zor yerler için eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz.
  • Çamaşır makinenizin içini ve lastiğini temizleyin: Makineniz kötü kokuyorsa, içinde ve lastiğinde kir ve deterjan artıkları birikmiş olabilir. Bu bölgeleri deterjan ve sıcak suyla temizleyin. Lastiğin çevresine deterjan sürüp, 10 dakika beklettikten sonra durulayın. Çamaşırlarınızı yıkamadan önce makineyi boş bir şekilde çalıştırın.
Güzel kokan çamaşırlar için, Omo Active gibi kaliteli bir çamaşır deterjanı ile birlikte, koku uzmanları tarafından geliştirilen Yumoş Ekstra kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir

  • Makinenizi boşta çalıştırın: Çamaşır makinenizi boşken, 60oC sıcaklıkta, biraz sirkeyle beraber çalıştırın. Daha sonra sirke artıklarını durulamak için ikinci bir kez sıcak ayarda boş yıkama yapın. Bunu düzenli olarak yaparak makinenizin temiz ve kokusuz kalmasını sağlayabilirsiniz.

İşte size dört adımda temiz ve ferah kokan bir çamaşır makinesi. Gördüğünüz gibi çamaşır makinesi temizliği sanılanın aksine oldukça kolaydır. Daha ayrıntılı bir bakım kılavuzuna ihtiyaç duyuyorsanız, “Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır?” konulu yazımız size bilmek istediğiniz her şeyi verecektir. İyi çamaşır yıkamalar!

Kötü kokan çamaşır makinenizi temizlemenin en pratik ve etkili yolu, makineyi 60oC sıcaklıkta içi boş bir şekilde çalıştırmaktır.

BUNLARA DİKKAT

  • Çamaşırlarınızı yıkarken doğru dozda çamaşır deterjanı kullanmaya dikkat edin. Fazla kullanıldığında çamaşır deterjanı artıkları makinenizin içinde birikerek, küf kokusuna sebep olabilir.
  • Çamaşır makinelerinin filtreleri üreticiden üreticiye değişir; filtre temizliği yapmadan önce makinenin kullanım talimatlarını mutlaka okuyun!
  • Çamaşır makinesi temizlemek kirli bir işe dönüşebilir; lekelenmesini önemsemeyeceğiniz giysiler, önlük ve eldiven giymenin yanı sıra filtre temizliği sırasında makinenin altına bir kova yerleştirmenizde fayda var.
  • Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce makinenizin kullanma talimatlarını okuduğunuzdan emin olun ve ilk olarak göz önünde olmayan bir bölgede yüzeye zarar verip vermediğini test edin.
Wordpress Tema indir
SERVİS CAGIRMAK ICIN TIKLAYIN