Beyaz Eşyaların Ömrünü Kısaltan Hatalar

Beyaz Eşyaların Ömrünü Kısaltan Hatalar

Beyaz Eşyaların Ömrünü Kısaltan Hatalar

Beyaz Eşyaların Ömrünü Kısaltan Hatalar, çok kısa zaman dilimlerinde çeşitli arızaları görmemize ya da ürünlerimizin performansları açısından çok düşük kalitede deneyimler almamıza neden olabiliyor. Kullanım esnasında gerçekleştirilen bazı hatalar sadece çamaşır makinesi gibi belirli bir yelpazeyi kapsayan hususlar değildir. Hayatımızın önemli parçaları olan beyaz eşya ürünleri arasında bulunan tüm ürünlerle ilgili kullanım esnasında yapılan hatalar ürünlerin kullanım ömürlerinin çok kısa olmasına yol açabiliyor. Bu çerçevede bu tip hatalardan kaçınılması hem beyaz eşya ürünlerinin ömrünün uzamasına hem de tüm bu kullanım süreci içerisinde en yüksek performans verimliliğini elde edebilmemize yardımcı oluyor.

Beyaz Eşyaların Ömrünü Kısaltan Hatalar

Beyaz Eşyaların Ömrünü uzatacak tavsiyeler

Beyaz Eşyaların Ömrünü Kısaltan Hatalar a  verilebilecek çok basit ancak oldukça etkili bir takım örnekler bulunmaktadır. Bu örnekler arasında;

Çamaşır makinesi

Çamaşır makinenizin üzerine ağır eşyalar koymayın ve oturmayın. Makineye koyduğunuz çamaşırların ceplerini kontrol edin. Çamaşır makinenizde sadece çamaşır makinesi deterjanları kullanın. El yıkamak için kullanılan köpüklü deterjanlar bozulmasına neden olabilir.Çamaşırların, makine üzerine koyulan bir sepette tutulması öne çıkıyor. Çünkü bu şekilde bir kullanım yaklaşımı neticesinde üzerindeki ağırlık, makinenin iç aksamında (ağırlıklı olarak yay ve amortisör sisteminde) ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bunun dışında çamaşır makinesinin yıkama programını tamamlamasının ardından mutlaka en kısa sürede çamaşırları makineden almalısınız. Uzun süre makinede tutarsanız makinenizin silindirinin zarar görmesine yol açabilir. Ayrıca çamaşırlarınızın ıslak şekilde kapalı kalması da kötü koku oluşumuna yol açabilir.

Makinenin içindeki lastik kısımları her yıkamadan sonra silin. Çekmeceyi çıkarıp temizledikten sonra tekrar takın. Küf oluşumunu engellemek için düzenli olarak tekrar edin. Makine bittiğinde hemen boşaltın. Islandıkça ağırlaşan çamaşırlar uzun süre kaldığında tambura zarar verebilir. Makineniz kendi kendini temizlemiyorsa ayda bir bunu siz yapın. Boş makineyi en sıcak programda çalıştırın. Bir miktar limon suyu ya da sirke ekleyebilirsiniz.

Buzdolabı

Buzdolabının uzun süre dayanması için ilk adım eve gelmeden önce başlıyor. Buzdolabınız eve getirilirken baş aşağı çevrilmemeli ve 40 dereceden fazla yatırılmamalı. Kompresör yağı sızarsa bütün sistem bozulabilir. Eve getirilir getirilmez buzdolabını çalıştırmak da kompresör yağının sızmasına neden olabilir. Doğru taşınıp taşınmadığından emin değilseniz çalıştırmadan önce 4-6 saat bekletin. Sıcak yiyecekleri buzdolabına koymayın.

Buzdolabınıza kullanım esnasında sıcak yiyecekleri koymaktan kaçınılmalısınız. Buzdolabı kullanımı sırasında en sık yapılan hatalardan birisi budur. Bu şekilde yemeklerin sıcak şekilde buzdolabına koyulması, buzdolabınızın içerisindeki soğuk havanın ısınmasına neden olacak bir sıcaklık yayılmasına neden olabiliyor. Bu durum zaman içerisinde buzdolabınızın performansının düşüş yaşamasına neden olabilir. Bu durumun önlenmesi için buzdolabınızın kullanımında mutlaka ocaktan iner inmez tencereyi buzdolabına koyulmaması gerekmektedir. Bir süre soğumasının beklenmesinden sonra buzdolabına koyulması bu hatadan kaçınılmasını sağlayacaktır.

Modern buzdolaplarının senede 2 kez buzunun eritilmesine gerek yok. Ancak zaman zaman fişini çekip içini boşaltıp temizlemekte fayda var. Buzdolabının arkasındaki tozu ve örümcek ağlarını temizlemeyi ihmal etmeyin. Bunun için elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz ancak öncesinde fişi çekmeyi unutmayın.

Bulaşık makinesi

Bulaşık makinenizin kullanımı sırasında mutlaka yeni aldığınız bulaşıkları yıkamadan önce yapılan en önemli hatalardan birisi olan etiketinin sökülmemesinden kaçınmalısınız. Bulaşık makinenizde bu etiketler, filtre tıkanıklığı gibi problemlere neden olabilir. Bunun önlenmesi için yeni bulaşıklarınızın etiketlerini çıkartıp, makineye yerleştirin.

Wordpress Tema indir
SERVİS CAGIRMAK ICIN TIKLAYIN